Eric Cartman

eric
Eric Theodore Cartman – dziewięciolatek, jeden z głównych bohaterów animowanego serialu South Park, obok Kyle’a Broflovskiego, Stana Marsha i Kenny’ego McCormicka. W oryginale głosu użycza mu Trey Parker.

Eric, zwykle nazywany po prostu Cartmanem, jest zapatrzonym w siebie typowym przykładem rozpieszczonego dziecka, egoisty, rasisty, antysemity, manipulującego innymi ludźmi i znęcającego się nad nimi. Uwielbia naśmiewać się z żydowskiego pochodzenia Kyle’a i biedoty Kenny’ego (aczkolwiek w odcinku „Kenny Dies”, uznał go za najlepszego przyjaciela). Często gdy coś wydaje mu się niemożliwe lub głupie mówi: „Pieprzę was chłopaki, idę do domu” (Screw you guys, I’m goin’ home).

Cartman jako jeden z głównych bohaterów gra rolę czarnego charakteru. Jednak już od pierwszych odcinków stał się najpopularniejszą postacią serialu, głównie dzięki swojemu nieprzeciętnemu charakterowi, żartom i sytuacjom, w których bierze udział, a w których ukazuje swoją inteligencję (choć przez niektórych jest uważany za niedojrzałego, złośliwego chłopca). Mimo to budzi czasami sympatię, ze względu m.in. na problemy (poszukiwanie prawdy o swoim ojcu) lub też zdarzające się dobre odruchy. Przez swoich przyjaciół często nazywany jest grubasem (ang. fat ass), wyśmiewany jest ze względu na swoją otyłość – sam jednak broni się, tłumacząc, że ma grube kości. Jego ulubioną zabawką jest pluszana Żaba Clyde. Ma on kotkę Kitty i świnkę Fluffy.

Zdecydowanie nienawidzi hipisów, co zostało już wielokrotnie ukazane w serialu. W odcinku „The Wacky Molestation Adventure” z jego inicjatywy wszystkie dzieci oskarżyły fałszywie swoich rodziców o molestowanie seksualne, co spowodowało ich aresztowanie i wysłanie do więzienia. South Park zostało wtedy całkowicie oczyszczone z dorosłych. Cartman został burmistrzem, zaprowadzając faktyczną dyktaturę i przemianowując je na Smilley Town (wprowadził też coś w rodzaju kultu jednostki, gdyż wieszał wszędzie gdzie możliwe swoje portrety). Popierała go duża grupa dzieci, ale druga, mniejsza i kontrolująca mniejszy teren, zwalczała go zbrojnie. Kiedy rodzice powrócili, wszystko wróciło do normy.

W innym odcinku („Scott Tenorman must Die”) Eric zadarł z Scottem Tenormanem, który go upokorzył. W odwecie Cartman postanowił zabić jego rodziców, których zwłoki przerobił na sos chilijski. Podał go Scottowi na obiad, po czym oświadczył, że odwdzięczył się za wszystkie swoje upokorzenia. W 201. odcinku serialu okazuje się, że ojciec Scotta, zawodnik drużyny Denver Broncos Jack Tenorman, był również biologicznym ojcem Erica Cartmana, a Scott jest jego przyrodnim bratem. Cartman ubolewa, że jest w połowie rudzielcem, których przecież nie znosi.

Główne cele w jego życiu:
1. Upokarzanie (i najlepiej doprowadzenie do płaczu) Kyle’a.
2. Wytępienie wszystkich hipisów.
3. Marzenia o zostaniu kimś bardzo znanym. W tym celu wykorzystuje wszystkie możliwe środki (np. założenie grupy muzycznej „Fingerbang” – co po polsku oznacza „palcówka”).
4. Posiadanie miliona dolarów (co mu się w końcu udało).

Oprócz tego Cartman jest wielkim fanem Hitlera (za którego przebiera się na Halloween w odcinku „Pink Eye”). Eric Cartman posiada wrodzone zdolności przywódcze, potrafi zjednać sobie ludzi. W odcinku „Ginger Kids”, gdy jego wyśmiewanie się z rudzielców zmusiło Kyle’a, Stana i Kenny’ego do zrobienia mu dzikiego dowcipu i zafarbowania mu włosów na rudo – Eric Cartman stanął na czele organizacji zrzeszającej rudzielców. Jego poczynania o mały włos nie doprowadziły do eksterminacji wszystkich nie-rudych dzieci. Wieloktornie Eric Cartman pokazywał swoje umiejętności przywódcze. W jednym w odcinków chłopcy jadą do Somalii, gdzie rzekomo, są prawdziwi piraci. W pewnym momencie Eric przejął rządy nad grupą somalijskich piratów.