Butters Stotch

ButtersStotch
Leopold „Butters” Stotch – jeden z głównych bohaterów animowanego serialu dla dorosłych South Park. Ma 9 lat. Częsty obiekt żartów ze strony Erica Cartmana. Ma bardzo rygorystycznych rodziców, którzy często karzą go za złe zachowanie szlabanem. Mówi z południowym akcentem. Jest leworęczny.

W czasie „permanentnej” (trwającej cały sezon) śmierci Kenny’ego jest jednym z czwórki głównych bohaterów serialu.

Uznawany za najbardziej słodkiego i niewinnego (ale i naiwnego) dzieciaka w South Park często daje sobą manipulować innym, przez co wpada w różne kłopoty lub jest wykorzystywany przez innych, zwłaszcza Cartmana, ale i pozostałą trójkę. Np. w odcinku Jared Has Aides został przez nich najpierw utuczony, a potem przeprowadzono mu chałupniczą operację odsysania tłuszczu, która omal go nie zabiła (w celach reklamowych). Mimo to jest także jednym z najinteligentniejszych, mimo swej naiwności.

Jego urodziny przypadają 11 września. Jest mistrzem w stepowaniu. Często słychać jak nuci sobie swoją przyśpiewkę: lu lu lu Mam kilka jabłek lu lu lu Ty też masz trochę lu lu lu Zróbmy sok jabłkowy Zdejmijmy ubrania i lu lu lu (ang. lu lu lu I’ve got some apples lu lu lu You’ve got some too lu lu lu Let’s make some applesauce Take off our clothes and lu lu lu).

Jego rodzice, Stephen i Linda, bardzo go kochają, ale często okazują się bardzo złymi opiekunami, którzy po prostu nie rozumieją swego dziecka (np. wycieńczony i w poważnym stanie po owej „operacji” zostaje zganiony przez nich za przeprowadzanie jej w domu i wysłany, mimo iż chwiał się na nogach, do pokoju za karę).

W niektórych odcinkach Butters wkłada na siebie ubranie ze sreberka i zmienia się w „Profesora Chaosa”. Wtedy chce po prostu wywołać ogólnoświatowy chaos. Takie zachowanie jest spowodowane według niego odrzuceniem przez społeczeństwo. Ma pomocnika o imieniu „Generał Nieład” (ang. General Disarray). Mimo groźnych zamiarów, jego plany zazwyczaj są banalne i zdane na niepowodzenie. Jednego razu chciał ukraść gąbkę do tablicy, by głowy uczniów eksplodowały od nadmiaru informacji. Innym razem chciał zalać Ziemię odkręcając wodę w wężu ogrodniczym.

Następny odcinek zaraz po „stałym” uśmierceniu Kenny’ego pt. Butters Very Own Episode jest mu, jak sama nazwa mówi, w całości poświęcony.

W grze „South Park:Kijek Prawdy” jest paladynem, a jego bronią jest młot. Potrafi też zmienić się w dorosłą wersję Profesora Chaosa